Jablečné děti

06.02.2022


Protože jsem vášnivým uživatelem jablečných produktů, tak je jasné, že se to musí podepsat i na mých dětech. IPad umí moje obě dcery používat od té doby, co se dokázali posadit a vzít mi ho z ruky. V tu chvíli si uvědomíte jednoduchost a přitažlivost mobilního systému s nakousnutým jablkem. Opravdu ho dokáže ovládat i dítě. Nebo dědeček s babičkou. Během chvilky pochopily fungování a principy systémem pokus omyl, nebo že to ode mne okoukaly. Dneska používají iPad a většinu jablečných zařízení s naprostou samozřejmostí. IPad dostal od Klárky líbezný název "hafuf", protože první oblíbená aplikace byla na poznávaní zvířátek podle zvuků. Na ikonce aplikace byl pejsek tedy "haf". Tablet /iPad byl prostě "haf uf". Lilinka ještě donedávna říkala tabletu "mimi", protože si ráda pouštěla na YouTube videa s panenkama a maminkama.

Když jsem se jim pokoušel dát do ruky mobil, nebo tablet s Androidem, tak ho v prvních chvílích daly pryč nebo je nebavilo používat. Všechna ta tlačítka zpět, domečky a křížky. Každou chvíli mi to dávali, abych jim to nastavil.

To že mám jablečné děti se potvrdilo jednoduše a to neuměli skoro ani mluvit. U nás v rodině se traduje tento vtipný příběh.

Seděli jsme s mojí sestrou u snídaně a Lilinka přiběhla s víčkem od usb flashky. To jí bylo asi tři roky. Flashka byla v podobě Hulka. Držela jeho nohy a hlava by umístěna v sestry ultrabooku Macbook Air. Ráda si s figurkou hrála. Liluška se dožadovala celého zeleného hrdiny: "Kde je Ulk?"

"Jé támhle v počítači?", a ukázala směrem k hliníkovém ultrabooku s jablkem.

Lilinka se podívala směrem, kam ségra ukazovala, ale jako by vůbec nic neviděla. Otočila se nechápavě na ségru.

"Udělej krok dopředu!", znovu ukázala na jablečné zařízení, " Hulk je z boku v počítači!"

Liluška poslechla a udělala krok směrem k "počítači" i flashce. Zdálo se, že kouká přímo na ní: " Nevidim! Kde je Ulk?!"

"No z boku v počítači!", už zoufale ji odpovídala moje sestra, "Vždyť na něj koukáš!"

"Nevidim! Kde je Ulk?!", už se chystala jít hledat zeleného hromotluka jinam, protože si myslela, že si z ní moje ségra Brambora dělá legraci.

Zatím jsem to sledoval z povzdálí a v klidu snídal.

"Koukej!", mrknul jsem na ségru a říkám nahlas a pomalu Lilince:" Lili? Koukni se na ten MACBOOK z boku a tam je Hulk."

Šla k " počítači", tedy MacBooku vytrhla z něj vítězoslavně hlavu Hulka a zástrčka flašky ji spadla k nohám a vítězně hrdelně pronesla: "ULk!"

Ségra se na mě nechápavě podívala... Pokrčil jsem jen rameny a hrdě pronesl : "Mám jablečné děti! Musíš věci nazývat správnými jmény! To není počítač! To je Mac!"